logotype
NOWOŚCI:
24 -02 -2018

Siłownia

Ocena użytkowników:  / 6
SłabyŚwietny 

Media i prasa namawiają nas do aktywnego trybu życia. Regularne wizyty w siłowni, a nawet wynajmowanie osobistego trenera, nie są już rzeczami nietypowymi dla przeciętnych ludzi. Oczywiście sami też możemy ułożyć sobie odpowiedni zestaw ćwiczeń, jednak zanim to uczynimy powinniśmy zapoznać się z rodzajami ćwiczeń, ich przeznaczeniem i prawidłowym wykonaniem.

 

Ćwiczenie aerobowe (tlenowe). Ten rodzaj ćwiczeń przyśpiesza oddech i bicie serca, dzięki czemu do narządów ciała i mięśni trafia więcej utlenowanej krwi. Jak wiemy podczas ćwiczeń serce i płuca współpracują ze sobą przy dostarczaniu tlenu do organizmu. Przy ćwiczeniach aerobowych narządy te są zmuszone do cięższej pracy, co wzmacnia je i poprawia ich kondycję. Do wysiłku aerobowego zaliczamy: spacerowanie, prace w ogródku, jeżdżenie na rowerze, sprzątanie na podwórku, chodzenie po górach, pływanie, tenis pojedynczy, jogging, koszykówkę i jazdę na biegówkach. Standardowy okres ćwiczeń to od 20 do 60 minut. Jeżeli zadbamy o regularny trening oparty na wykonywaniu ćwiczeń aerobowych nasz organizm wiele na tym zyska.

Oto kilka zalet ćwiczeń aerobowych:
  - wzmocnienie serca i wzrost jego wydajności
  - wzrost zdolności mięśni do wykorzystywania tlenu
  - zmniejszone ryzyko zawału i choroby wieńcowej
  - poprawa profilu cholesterolu
  - pomoc w utrzymaniu i wzroście siły kostnej poprzez nacisk wywierany na kości
  - zwiększenie klasy związków chemicznych w mózgu, które mogą spowolnić utratę pamięci
    krótkotrwałej
  - zwiększenie wytrzymałości o 1/3 a nawet więcej
  - obniżenie ciśnienia krwi
  - spalanie tkanki tłuszczowej (ćwiczenie aerobowe są jednymi z najskuteczniej spalających tkankę
    tłuszczową)
  - złagodzenie stresu i napięcia

Jak widać ćwiczenia aerobowe są bardzo korzystne dla naszego organizmu. Nie są skomplikowane, czasami nawet przyjmują formę zwykłych obowiązków domowych, np. praca w ogrodzie bądź sprzątanie. Dlatego też każdy z nas powinien wykonywać tego typu ćwiczenia, a z pewnością wyjdzie nam to na zdrowie.

Ćwiczenia anaerobowe (beztlenowe). Ćwiczenia te są przeciwieństwem wyżej opisanych ćwiczeń aerobowych. Polegają na wykonywaniu krótkiego i energicznego wysiłku, który zwiększa siłę mięśni, ale nie poprawia oddychania ani krążenia. W przypadku tych ćwiczeń zdolność do ich wykonanie nie zależy od dostępu tlenu z powietrza, tylko od siły zgromadzonej w mięśniach. Przykładem jest podnoszenie ciężarów lub bieg na krótkich dystansach (sprint). Ćwiczenia anaerobowe trwają bardzo krótko, ponieważ zapas energii w naszych mięśniach jest ograniczony. Ten rodzaj ćwiczeń pomaga osiągnąć lepsze wyniki w sporcie, ale nie zapewnia nam żadnych korzyści zdrowotnych.

Ćwiczenia oporowe (siłowe). Te ćwiczenie przede wszystkim zwiększają masę i siłę mięśni, wytrzymałość kości oraz poprawiają nasz metabolizm. Ćwiczenia oporowe pomogą poprawić nam wygląd swojego ciała i dodać nam wiary w siebie. Siłę mięśni wykorzystujemy w codziennych czynnościach życiowych, takich jak wstawanie z łóżka, wchodzenie lub schodzenie ze schodów. Wykonując ćwiczenia oporowe zmuszamy mięśnie do pracy cięższej niż zwykle, co pobudza wzrost drobnych białek zawartych wewnątrz każdego mięśnia, które odgrywają ważną rolę w możliwościach mięśni do wytwarzania siły. Program ćwiczeń siłowych zazwyczaj obejmuje kilka rodzajów ćwiczeń, co pozwala na skupienie się na poszczególnych grupach mięsni. Zwykle wykonuje się od 1 do 3 tur każdego ćwiczenia ( jedna tura do od 8 do 15 powtórzeń). Cała seria ćwiczeń powinna trwać około 30 minut. Jeżeli wykonujemy ćwiczenia dwa do trzech razy tygodniowo, możemy zauważyć wzrost siły oraz wielkości ćwiczonych mięśni. Jest to efektem przyspieszenie reakcji chemicznych w komórkach mięśniowych.

Ćwiczenie oporowe wpływają korzystnie również na nasze zdrowie. Oto kilka ich najważniejszych zalet:
  - zwiększenie poziomu metabolizmu
  - spalanie tkanki tłuszczowej
  - przyrost masy mineralnej kości
  - zmniejszone ryzyko zachorowania na osteoporozę

Ćwiczenia oporowe podobnie jak aerobowe korzystnie wpływają na wygląd naszego ciała i na stan naszego zdrowia. Dlatego też powinniśmy wykonywać je regularnie.

Ćwiczenia izometryczne. Podczas tych ćwiczeń mięśnie kurczą się, ale stawy pozostają nieruchome, więc włókna mięśniowe zachowują taką samą długość. Są skuteczne w rozwijaniu całkowitej siły danego mięśnia lub grupy mięśni. Są one często wykorzystywane podczas rehabilitacji, ponieważ dzięki nim można wyodrębnić określone słabsze miejsce, a potem zastosować odpowiednie ćwiczenia wzmacniające. Ćwiczenia izometryczne to trening, który w szybki i wygodny sposób pozwala na wzmocnienie mięśni bez specjalnego sprzętu i bez ryzyka urazu.

Ćwiczenia giętkości. Polegają one na delikatnym rozciąganiu prowadzącym na wzrostu długości mięśni oraz zwiększenia zakresu ruchu w stawach. Ważne jest to, aby przed wykonaniem serii ćwiczeń giętkości rozgrzać mięśnie, aby uniknąć bolesnych urazów. Ten rodzaj ćwiczeń poprawia nasza postawę i stanowi niezbędny element skutecznego, długoterminowego leczenia nadwyrężonych lub chronicznie bolących pleców.

Copyright © 2012  Salon Cwiczen Silowych OLIMP
Designed by VIDIGO